صدای بلند اداره گردشگری استان یزد نمایشگاه

صدای بلند: اداره گردشگری استان یزد نمایشگاه صنایع دستی میراث فرهنگی میراث فرهنگی احیا وتوجه

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی برقِ خاموشي، همه را گرفت

در سال های نه چندان دور، با شروع تیرماه و تعطیلی مدارس، بسیاری از خانواده ها جهت سفرهای تابستانی خود برنامه ریزی می کردند. ولی این روزها زیاد شهروندان به جای ب

برقِ خاموشي، همه را گرفت

برقِ خاموشي، همه را گرفت

عبارات مهم : برنامه

در سال های نه چندان دور، با شروع تیرماه و تعطیلی مدارس، بسیاری از خانواده ها جهت سفرهای تابستانی خود برنامه ریزی می کردند. ولی این روزها زیاد شهروندان به جای برنامه ریزی جهت تعطیلات خود، به دنبال وقت بندی قطعی های برق هستند تا برنامه روزانه خود را با آن هماهنگ کنند چراکه طعم شیرین تعطیلات تابستان در سال ۹۷ با قطع مکرر برق در سراسر کشور، اندکی تلخ شد.

در این بین نبود برنامه ای مشخص باعث شده است است اعتراض افراد، شرکت ها و شرکت ها به وزارت نیرو و شرکت توانیر شدت پیدا کند. بسیاری از شهروندان به علت وحشت از گیرافتادن در آسانسور با قطع ناگهانی برق از طریق پله تردد می کنند. صاحبان مشاغل نیز معتقدند که با این روند کارایی قبلی خود را از دست داده اند و در اوج ساعات کار به علت نبود برق مجبور زیان شده است اند. همچنین با بالارفتن دمای هوا، این روزها نیاز به وسایل سرمایشی بیش از هر زمانی احساس می شود و به علت وابستگی زیاد کولرها و پنکه ها به نیروی برق، خاموشی های مکرر بر حجم نارضایتی ها می افزاید.

برقِ خاموشي، همه را گرفت

علاوه بر این، همزمانی خاموشی ها با پخش مسابقه های جام جهانی اعتراض بسیاری از فوتبال دوستان را که تعداد آنها هم کم نیست، به دنبال داشته هست. در این شرایط از مسئولان ذی ربط انتظار می رود به جای مقصردانستن شهروندان و هشدارهای مداوم جهت اعمال قطعی برق که گاهی به ترساندن تبدیل می شود، با مدیریت صحیح توزیع برق، رفاه حال شهروندان را تامین کنند. همچنین نباید مسئولیت ها را به ارائه برنامه خاموشی مناطق و شهرهای متفاوت محدود کرد، چراکه در هر صورت این خاموشی ها آثار منفی خود را بر اقتصاد و جامعه می گذارد؛ چه بسا که در این مدت بعضی شرکت ها، شرکت ها و واحدهای تولیدی زیان های گاه جبران ناپذیری را مجبور شدند.

همه ساله با شروع فصل تابستان کاستی هایی در تامین آب به وجود می آید. ولی تفاوتی که امسال با سال های گذشته دارد، این است که خاموشی نیز به این عنوان اضافه شده. ساخت نیروگاه تنها جهت پاسخگویی به ۲۰۰ ساعت مصرف برق در وقت پیک موضوعی بود که پارسال بر زبان وزیر نیرو جاری شد و اردکانیان اعلام کرد که این برنامه هیچ توجیه اقتصادی ندارد و باید متوقف شود.

در سال های نه چندان دور، با شروع تیرماه و تعطیلی مدارس، بسیاری از خانواده ها جهت سفرهای تابستانی خود برنامه ریزی می کردند. ولی این روزها زیاد شهروندان به جای ب

با اعلام این برنامه هیچ مشترکی تصور نمی کرد که این فشار تنها بر دوش آنها بیفتد. بر همین اساس، قطعی های مکرر برق در مناطق متفاوت کشور عزیزمان ایران و در ساعات گرم روز باعث شده است تا مشترکان به شدت کلافه شوند. گرچه مسئولان وزارت نیرو به طور تلویحی از آخرهای سال گذشته اعلام کردند که کم کردن بارش ها و استفاده نکردن از ظرفیت کامل نیروگاه های برقابی از یک سو و نساختن نیروگاه تازه به میزان 2000 تا 3000 مگاوات کسری 5000 تا 6000 مگاواتی را در تابستان امسال در پی دارد، ولی موضوعی که وزارت نیرو به آن توجهی نداشت این بود که مردم سال هاست به علت ارزانی و قیمت پایین انرژی به مصرف برنامه ریزی شده است برق بی اعتنا هستند. بر اساس گزارش های رسیده بعضی مناطق در طول روز تا سه بار هم خاموشی را تجربه می کنند و کار آنها تحت تاثیر این عنوان قرار دارد. در این بین مسئولان ذی ربط، مصرف بی رویه برق را علت قطعی ها عنوان می کنند و خواهان مدیریت مصرف برق از سوی مردم هستند.

روابط عمومی وزارت نیرو نیز در این زمینه گفته است: سیستمی در حال اجراست که هنگامی که مصرف برق یک منطقه اوج می رود، برق آن منطقه به شکل خودکار قطع می شود و اعتقاد است این به معنای خاموشی نیست، بلکه این روش مدیریت بار قلمداد می شود. حال در صورت اجرای چنین سیستمی مشترکان کم مصرف نیز قربانی بی ملاحظگی پرمصرف ها می شوند. از سوی دیگر بسیاری از کارشناسان مدیریت نادرست توزیع را علت مهم خاموشی های اخیر قلمداد می کنند. در واقع مسئولان ذی ربط به جای ارائه الگوی صحیح مصرف و توزیع مناسب برق، تنها ساعات کار ادارات را از هشت صبح به شش صبح عوض کردن داده اند و مدام هشدار به خاموشی مجدد می دهند. ولی همین عوض کردن ساعات ادارات نیز معضلی تازه را جهت شهروندان به وجود آورده هست. به عنوان مثال درصد زیادی از افرادی که در پایتخت کشور عزیزمان ایران مشغول به کارند ساکن کرج یا شهرهای اطرف هستند که اگر بخواهند شش صبح سرکار حاضر باشند، باید ساعت چهار صبح بیدار شوند.

خاموشی ها برنامه ریزی شده است نیست

برقِ خاموشي، همه را گرفت

اکثر مشترکان برق بر این باور هستند که دولت از ماه ها قبل که به خوبی می دانست کسری 5000 تا 6000 مگاواتی برق که به معنای خاموشی گسترده هست، دارد، باید کارها مورد نیاز را انجام می داد تا در تابستان، خاموشی برق مشترکان را غافلگیر نکند. ولی مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو چندی پیش توضیح داد که خاموشی های اخیر در پایتخت کشور عزیزمان ایران برنامه ریزی شده است نیست و بروز چنین اتفاقاتی تا وقت خروج از پیک مصرف کاملا طبیعی هست. میثم جعفرزاده با بیان اینکه با توجه به اوضاع شبکه برق و محدودیت هایی که در ایام پیک به وجود می آید، ممکن است در بعضی مناطق دچار خاموشی شویم، اظهار کرد: هیچ کدام از این خاموشی ها به علت نقص فنی و یا خروجی واحدی از مدار نیست، بلکه به علت گرم شدن هوا شاهد خاموشی هستیم. ولی این آخر ماجرا نبود. گلایه ها و شکایات در روزهای اخیر معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی را هم به تصویر العمل واداشت. همایون حائری که بر این باور است ظرفیت تولید برق در کشور بسیار بالاست و در این شرایط تنها باید مدیریت مصرف از سوی مشترکان صورت گیرد، گفت: اگر هر یکسان تنها ۱۰درصد صرفه جویی برق داشته باشد، قطعا مشکلی به نام خاموشی وجود نمی آید.

بر این اساس باید به دنبال عوض کردن سیاست های مصرف و زیاد کردن تعرفه برق پرمصرف ها باشیم. او با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ گونه خاموشی برنامه ریزی شده است وجود نداشته هست، عنوان کرد: طی چند روز اخیر به علت زیاد کردن دما و به تبع آن رشد چشمگیر مصرف به ناچار مدیریت های اضطراری انجام شده است تا رشد مصرف برق سیستم را دچار اختلال نکند. این اظهارنظرات و شرایط پیش رو حکایت از این عنوان دارد که امسال خاموشی مهمان منزل های همه شهرها و استان هاست و مورد نیاز است که بیش از گذشته مدیریت مصرف در دستور کار مشترکان خانگی، تجاری و کشاورزی قرار بگیرد تا شاید با این اقدام بتوان تا حدودی خاموشی ها را دور زد. لیکن به نظر می رسد مدیران ذی ربط تصمیم ندارند تقصیر را بر عهده بگیرند و صرفا به هشدار و اخطار بسنده می کنند.

در سال های نه چندان دور، با شروع تیرماه و تعطیلی مدارس، بسیاری از خانواده ها جهت سفرهای تابستانی خود برنامه ریزی می کردند. ولی این روزها زیاد شهروندان به جای ب

مقصر جلوه دادن شهروندان در کمبودها و بحران های متفاوت را به کرات می توان در تبلیغات محیطی و تلویزیونی به چشم دید. علاوه بر این به نظر می رسد مدیران انتظار دارند مردم خود راه حلی جهت برون رفت از بحران پیدا کنند. حال تفاوتی ندارد که این بحران زلزله باشد یا قطعی آب و برق. به عنوان مثال در وقت ریزش ساختمان پلاسکو یکی از مجریان ورزشی صداوسیما به علت انتقاد از مدیریت شهری به علت اظهارنظر غیرتخصصی با تذکر و برخورد جدی مواجه شد، ولی این روزها از محبوبیت او جهت تذکردادن به مردم و منزه جلوه دادن مسئولان در حوزه مدیریت آب و برق سوءاستفاده می شود.

البته این بدان معنی نیست که مردم به شکل بی رویه از آب و برق استفاده کنند، بلکه انتظار می رود شهروندان نیز با درک شرایط از الگوی صحیح مصرف استفاده کنند. از سوی دیگر با اعمال جریمه نسبت به مشترکان پرمصرف و درنظرگرفتن مشوق هایی بر کم مصرف ها می توان تا حدودی سرانه مصرف برق را کم کردن داد. چنان که هشدارهای روزهای اخیر باعث شد میزان مصرف برق بین شهروندان کم کردن یابد. صرفه جویی های روزهای گذشته برق در بخش های متفاوت موجب شد پیک(اوج) مصرف از کانال هشداردهنده ۵۶هزار مگاوات خارج شود و به کانال ۵۴ زار مگاوات بازگردد. امید می رود با ادامه این روند دیگر شاهد خاموشی ها نباشیم و همان طور که مردم با مسئولان همکاری کردند، مدیران نیز با مردم همراه شوند.

برقِ خاموشي، همه را گرفت

آرمان/امیر داداشی

واژه های کلیدی: برنامه | مدیریت | تابستان | مسئولان | تابستان | تابستانی | برنامه ریزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog